Pozivamo vas na webinar

Psihologija kupaca i cijene

Četvrtak, 5. studenoga 2020. od 11:00 do 12:00 sati

Kako boljim razumijevanjem psihologije kupaca utjecati na njihovu percepciju cijene? Kako „poskupiti“ ili „pojeftiniti“ doživljaj proizvoda izloženog na polici, stvarnoj ili virtualnoj?
Maksimalan broj polaznika
1 sat
ZOOM
4.8
Prosječna ocjena

Kao što i vi svakodnevno koristite Google, sve je više vaših kupaca koji pretraživanjem interneta nastoje doći do dodatnih informacija o proizvodima koje žele kupiti. Tehnološka dostignuća omogućila su nastanak nove kategorije „pametnih kupaca“ – kupaca koji prije donošenja odluke o kupnji razmatraju sve informacije i moguće alternative kako bi utvrdili gdje, kako i koliko će potrošiti.

Istraživanje koje su proveli Dickson i Sawyer pokazalo je da svaki drugi kupac ne zna točnu cijenu proizvoda kojeg je upravo odložio u košaricu, a samo svaki četvrti kupac pogleda cijenu proizvoda prije nego posegne za njim. Zbog takve nestabilnosti kupčevih preferencija, način komunikacije vrijednosti i cijene jako utječe na njihovu percepciju.

Poduzeća koja shvate da je kod određivanja cijena bitno razmišljati ne samo „Koliko mogu naplatiti?“ već i „Kako formulirati cijenu?“ su u prednosti u odnosu na konkurenciju.

Polaznici seminara će naučiti kako funkcionira proces obrade informacija kod kupaca i što utječe na kreiranje cjenovnog imidža poduzeća te kako to primijeniti na vlastito poslovanje.

Seminar je namijenjen poduzetnicima početnicima, rukovoditeljima, vlasnicima i članovima uprava.

Sadržaj edukacije

Elementi koji imaju utjecaj na percepciju kupaca
  • Kontekst i njegova važnost
  • Preferencije kupca i njihova stabilnost
  • Kupčeva voljnost da plati i njen značaj u donošenju odluke

• Analiza alata kojima se može utjecati na percepciju potrošača
    • Odnos kvaliteta – cijena
    • Odnos jedinstvena karakteristika – cijena
    • Teorija očekivanog izbora
    • Efekt postotka
    • Efekt „9“
    • Opsesije prilikama
    • Efekt ograničene ponude
    • Sklonost konformizmu
    • Učinak mamca
    • Učinak kompromisa
    • Oglašene referentne cijene
    • Efekt rasporeda proizvoda
    • Zone percepcije cijena
    • Proizvodi poznatih cijena
    • Efekt raščlanjivanja

Autor i predavač

Jana Blažević Marčelja

Jana Blažević Marčelja, mag. oec.

Poslovna je savjetnica i predavačica te certificirani Pricing Professional pri Professional Pricing Society – vodećoj svjetskoj udruzi posvećenoj strateškom pristupu određivanju cijena.

Vodila je niz nacionalnih i međunarodnih razvojnih projekata i ima dugogodišnje iskustvo na području razvoja novih proizvoda, usluga i tehnoloških rješenja. Educira i savjetuje poduzetnike i poduzetnike početnike na području određivanja cijena i kreiranja cjenovnih politika, razvoja novih poslovnih rješenja te unapređenja poslovnih procesa.