Pozivamo vas na webinar

Uvod u društveno poduzetništvo

Utorak, 8. rujna 2020. od 11:00 do 12:00 sati

Polaznici će imati priliku upoznati se s osnovama koncepata društvene ekonomije, ključnim načelima društvenog poduzetništva, uspješnim primjerima iz prakse kao i mogućim pravnim oblicima djelovanja društvenih poduzeća u Republici Hrvatskoj.
Maksimalan broj polaznika
1.5 sat
ZOOM

Novo!

U Hrvatskoj ne postoji jedinstvena definicija pojmova poput društvene ekonomije, društvenog poduzetništva, društvenog poduzeća i društvenog poduzetnika. Štoviše, praksa je pokazala da na temelju konteksta djelovanja takvih poduzeća i organizacija, zemlja prilagođava definicije svojim potrebama.

Cilj ove edukacije jest definirati koncept društvenog poduzetništva, objasniti razliku između društvenog poduzetništva i društveno-odgovornog poslovanja, kao i razliku između društvenog poduzeća i profitnog poduzeća, te istaknuti pravne oblike putem kojih se može ostvariti društveno poduzetna ideja.

Seminar je namijenjen svima koji se žele upoznati s konceptom društvenog poduzetništva, društvenog poduzeća i društvenog poduzetnika.

Sadržaj edukacije

Razumijevanje temeljnih pojmova vezanih uz društveno poduzetništvo

• Što se smatra društvenim poduzetništvom?
  • Što se smatra društvenim poduzećem?
  • Što se smatra društvenim poduzetnikom?

Razlike između društvenog poduzetništva i društveno-odgovornog poslovanja

• Što je društveno-odgovorno poslovanje i kako se ono dovodi u vezu s društvenim poduzetništvom?
  • Temeljne razlike između pojmova društvenog poduzetništva i društveno-odgovornog poslovanja

Ključna načela društvenog poduzetništva u Hrvatskoj

• Društveno-odgovorno poslovanje;
  • Ekonomska demokracija
  • Sudionička demokracija
  • Održivi razvoj

Uspješni primjeri društvenog poduzetništva

• Uspješni primjeri društvenog poduzetništva u Hrvatskoj
  • Uspješni primjeri društvenog poduzetništva u svijetu

Mogući pravni oblici djelovanja društvenog poduzetništva

• Društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.)
  • Dioničko društvo (d.d.)
  • Zadruga
  • Obrt
  • Udruga

Autor i predavač

Ana Marković

Ana Marković, mag. oec., mag. cult.

Diplomirana ekonomistica i kulturologinja, trenutno pohađa doktorski studij na Fakultetu društvenih znanosti u Ljubljani. Kao voditeljica projekata u Step Ri ima višegodišnje iskustvo u pripremi i provedbi projekata.

Znanje je stekla radeći kao istraživačica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci te kao stipendistica State Departmenta gdje je, u okviru Professional Fellows programa, provela mjesec dana učeći i radeći na čikaškoj NGO sceni. Kao delegat British Councila imala je priliku učiti od škotskih organizacija koje se bave društvenim inovacijama, društvenim poduzetništvom i društveno-odgovornim poslovanjem.