Pozivamo vas na webinar

Od ideje do udruge

Srijeda, 9. rujna 2020. od 11:00 do 12:00 sati

Polaznici će imati priliku upoznati se s osnovnim koracima otvaranja udruge sa snažnom društvenom misijom, i to od samog nastanka ideje pa do njenog pokretanja.
Maksimalan broj polaznika
1 sat
ZOOM

Novo!

Svaki (poslovni) pothvat započinje s postojanjem određene ideje. Kad je riječ o društvenom poduzetništvu, nužno je da navedena ideja ima za cilj prepoznavanje rješenja nekog društvenog problema.

Osnivanje neprofitne organizacije, koja u Hrvatskoj najčešće dolazi u formi udruge, zahtijeva puno prethodnog razmišljanja o razlozima njezina pokretanja, poput misije i vizije, odnosno odgovora na pitanje zašto postojimo, gdje se vidimo za 5 ili 10 godina, koja društvena pitanja adresiramo i zašto, imamo li tim koji pokriva sva potrebna područja, posjedujemo li nužnu opremu i slično. Tek kad možete ponuditi odgovor na navedena pitanja, slijedi postupak pokretanja udruge.

Seminar je namijenjen svima koji imaju ili razvijaju ideju sa snažnom društvenom misijom i planiraju osnovati udrugu te žele naučiti sve o postupku osnivanja.

Sadržaj edukacije

Kako kreirati ideju?

• Koja pitanja si morate postaviti kod razrade ideje?
  • Imam li tim koji će sa mnom raditi?
  • Imam li razrađen financijski plan?

Trebam li osnovati udrugu ili poduzeće za ostvarenje svoje misije?

• Kad odabrati udrugu, a kada poduzeće – temeljne razlike

Postupak osnivanja udruge

• Pripremna faza – naziv, logotip, statut, osnivačka skupština
  • Postupak registracije udruge
  • Obveze udruge nakon osnivanja

Primjeri rada Udruge

• Primjeri dobre prakse

Autor i predavač

Ana Marković

Ana Marković, mag. oec., mag. cult.

Diplomirana ekonomistica i kulturologinja, trenutno pohađa doktorski studij na Fakultetu društvenih znanosti u Ljubljani. Kao voditeljica projekata u Step Ri ima višegodišnje iskustvo u pripremi i provedbi projekata.

Znanje je stekla radeći kao istraživačica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci te kao stipendistica State Departmenta gdje je, u okviru Professional Fellows programa, provela mjesec dana učeći i radeći na čikaškoj NGO sceni. Kao delegat British Councila imala je priliku učiti od škotskih organizacija koje se bave društvenim inovacijama, društvenim poduzetništvom i društveno-odgovornim poslovanjem.