Interreg Central Europe 2017-2020

digitalLIFE4CE

Digital Life for Central Europe

digitalLIFE4CE usmjeren je na nova rješenja na području digitalno integriranih sustava u zdravstvu. Fragmentacija zdravstvenog sustava kao i slaba suradnja relevantnih učesnika negativno utječe na regionalne vlasti, pružatelje skrbi i građane u mnogim regijama srednje Europe. Da bi se odgovorilo na ove slabosti, projekt je okupio donositelje politika, stručnjake za istraživanje i razvoj te mjerodavne za provedbu promjena u zdravstvu.
30 mjeseci
Trajanje projekta
1. 5. 2017. | 31. 10. 2019.
Početak i kraj
1.551.182 Eur
Ukupna vrijednost projekta
159.212 Eur
Step Ri udio u projektu

Projekt „digitalLIFE4CE – Digital Life for Central Europe“ imao je za cilj doprinijeti razvoju srednje Europe kao zone izvrsnosti za razvoj i primjenu digitalno integriranih sustava u zdravstvu. Stvaranje prilagodljivih i na rješenje orijentiranih modela suradnje omogućava stvaranje novih digitalnih rješenja za zdravstvo kroz povezivanje i prenošenje inovacija između zdravstvenih institucija, poslovne i znanstvene zajednice.

digitalLIFE4CE je okupio 7 regija srednje Europe i njihove vodeće predstavnike i institucije. Zajedničko rješavanje složenih izazova digitalizacije omogućilo je stvaranje i provedbu cjelovitih rješenja za primjenu u zdravstvu i medicini. Poseban fokus bio je na poticanju primjene inovativnih rješenja složenih digitalno integriranih zdravstvenih sustava za čiju uspješnu primjenu je nužno prevladavanje ograničenja regionalnih ili nacionalnih pristupa odnosno uspostava transnacionalne suradnje.

Cilj projekta

Cilj projekta je poboljšati održive veze među akterima inovacijskih sustava s ciljem jačanja regionalnog inovacijskog kapaciteta u Središnjoj Europi.

Rezultati projekta

Rezultati na razini partnerstva:

• stvaranje 7 zona izvrsnosti u svakoj regiji (tzv. CEDHES hub – Central European Digital Health Excellence Spots), koji će služiti kao prostor za suradnju, spajanje aktera iz domene zdravstva i digitalizacije i sl.,
  • provedba 2 nova projekta kao rezultat aktivnosti i suradnje na projektu digitalLIFE4CE: COOP4HEALTHCARE (Interreg SIAT) i Erste Evidenz u Leipzigu (Njemačka),
  • stvaranje 9 novih radnih mjesta,
  • 250 treniranih osoba (putem organiziranih treninga, radionica, online tečajeva i sl.).

Rezultati na lokalnoj razini (Step Ri):

• prijedlog za implementaciju novog organizacijskog (digitalnog) sustava za primjenu u bolničkim sustavima,
  • suradnja s partnerom iz Italije Bruno Kessler Foundation i stvaranje poslovnog modela za njihovu platformu Trentino Salute,
  • suradnja s partnerom Health Saxony iz Leipziga te Sveučilišnom bolnicom u Leipzigu i ICCAS centrom (The Innovation Center Computer Assisted Surgery).
Projektni partneri
  • University of Applied Sciences Burgenland, Austrija
  • Gesundheitsforen, Njemačka
  • Association for promoting of health business in the region of Leipzig, Njemačka